Advent - Vánoce - Nový rok

2. listopadu 2013 v 15:51 | MJM |  PROGRAM
Program booslužeb ve FS ČCE v Novém Bydžově a Chlumci nad Cidlinou
Listopad - prosinec 2013

Milé sestry a bratři,
počátkem listopadu se rozpomínáme na své blízké, které nás předešli na věčnost. Příběhy, které jsme s nimi prožili nás ovlivňují v našich myšlenkách a rozhodnutích. Ke konci prosince slavíme vánoční svátky, které nám připomínají Boží sklonění k nám v Ježíši. V Něm je Bůh s námi ve chvílích dobrých i zlých. Nový rok můžeme začít v naději této blízkosti a lásky našeho nebeského Otce. Srdečně Vás zveme k účast na bohoslužbách!

Usmívající se Usmívající se

Neděle 3.11. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00 a v Chlumci n./Cidl. 10:30
Kazatel: farář Jaroslav Kučera
Neděle 10.11. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00
Kazatel: farář Jaroslav Kučera


Neděle 17.11. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00 a v Chlumci n./Cidl. 10:30 - s vysluhováním Večeře Páně; NB - porada staršovstva sboru
Kazatel: farář Jaroslav Kučera
Neděle 24.11. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00
Kazatel: farářka Marie Jüptner Medková1. ADVENTNÍ NEDĚLE - Neděle 1.12. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00 a v Chlumci n./Cidl. 10:30 - s vysluhováním Večeře Páně
Kazatel: farář Jaroslav Kučera
2. ADVENTNÍ NEDĚLE - Neděle 8.12. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00
Kazatel: farář Jaroslav Kučera
3. ADVENTNÍ NEDĚLE - Neděle 15.12. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00 a v Chlumci n./Cidl. 10:30; NB - porada staršovstva sboru
Kazatel: farář Jaroslav Kučera
4. ADVENTNÍ NEDĚLE - Neděle 22.12. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00
Kazatel: farářka Marie Jüptner Medková
BOŽÍ HOD VÁNOČNÍ - Středa 25.12. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00 a v Chlumci n./Cidl. 10:30 - s vysluhováním Večeře Páně
Kazatel: farář Jaroslav Kučera

Neděle 29.12. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00
Kazatel: farář Jaroslav Kučera
Novoroční bohoslužby - Neděle 5.1. Bohoslužby v Novém Bydžově v 9:00 a v Chlumci n./Cidl. 10:30 - s vysluhováním Večeře Páně
Kazatel: farář Jaroslav Kučera

Přejeme požehnané svátky vánoční.
Staršovstvo sboru Českobratské církve evangelické v Novém Bydžově.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AlbertCharo AlbertCharo | E-mail | Web | 7. června 2018 v 12:07 | Reagovat

The prostate gland is a vital portion of a male's reproductive :. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The men's prostate is located just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for the patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also called prostatitis, is among the most common prostate-related symptom in men younger than 55 years of age. Infections with the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of types of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition connected with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be brought on by trauma towards the urinary tract or by infections originating from other areas in the body. A patient may experience testicular pain, small of the back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal in the prostate defect as well as the use antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis makes up about approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an appropriate meals are important. These are some in the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for general health and will also also maintain the urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations per week will assist to prevent prostate cancer.

3. Eat steak without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef every week will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to adopt to make sure a normal prostate is to opt for regular prostate health screening. If you are forty yrs . old and above, you must opt for prostate examination at least annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.